8377221393_40d7637a0c_kLofty można w skrócie nazwać lokalami mieszkalnymi w stylu industrialnym. Rozróżniamy tak zwane hard lofty i soft lofty w zależności od sposobu powstania.

Do tych pierwszych zaliczamy mieszkania utworzone w starych budynkach fabrycznych (np. hutach, magazynach czy browarach), które charakteryzują się surowym wnętrzem, duża ilością elementów szklanych i stalowych, wysokimi oknami i sufitami oraz przemysłowym oświetleniem. Na obszarach gdzie nie ma tego typu budynków, deweloperzy budują osiedla, które nawiązują stylem do wyżej opisanych hard loftów.

Niewątpliwie tworzenie lub budowanie loftów można uznać za pewnego rodzaju trend panujący w branży deweloperskiej. Moda na surowe wnętrza jest zapewne spowodowana przesytem jaskrawego i kolorowego wzornictwa komercyjnego, które nie daje nam spokoju i otacza nas z każdej strony. Poza tym, na całym świecie, w tym także w Polsce, mamy mnóstwo miast usianych różnego rodzaju pustostanami pofabrycznymi, które od lat nie mają już wykorzystania.

Budowa loftów w takich miejscach to szansa na rewitalizację tych obszarów oraz szansa na zaprezentowanie nowego stylu w budowie mieszkań. Nie szukając daleko lofty zostały z powodzeniem utworzone w Poznaniu i Kołobrzegu w dawnych koszarach oraz w Łodzi w byłych fabrykach włókienniczych na Księżym Młynie. Podobne inwestycje są już ukończone w Bytomiu, Gliwicach i Siemianowicach Śląskich a najciekawszym przedsięwzięciem z tego zakresu zapowiada się być Nowa Papiernia w starej fabryce papieru we Wrocławiu.