4Sztuka dalekowschodnia przez wiele stuleci była obca nam, mieszkańcom Europy, ponieważ dzieliły nas wielkie odległości, a mieszkańcy tych terenów zawsze mocno izolowali się od reszty świata. Właśnie dzięki temu, kraje takie jak Japonia, wykształciły oryginalny i niepowtarzalny styl, którego nie da się pomylić z żadnym innym na świecie.

Izolacja od utartych wzorców zachodu spowodowała, że japońska sztuka i architektura zadziwia i fascynuje do dziś, a jednocześnie inspiruje naszą wyobraźnię. W Japonii, ludzie wierzą, że są jedynie częścią przyrody, a nie jej władcami, jak to ma miejsce w Europie. Widać do szczególnie przy planowaniu przestrzennym większych budowli oraz w kompleksach świątynnych. Drugą cechą przypisywaną architekturze z kraju kwitnącej wiśni jest zamiłowanie do asymetrii, która jest głęboko zakorzeniona w umysłach Japończyków. Charakterystyczne dla tradycyjnej architektury japońskiej było wszechstronne wykorzystanie drewna jako surowca do budowy. Stosowano różne techniki jego łączenia i rzeźbienia, co w połączeniu z dużą precyzją wykonania dawało niesamowite efekty.

Unikatowy dla Japonii jest także styl budowy dachów każdego z budynków czyli półszczytowa konstrukcja, pokryta gontami, dachówkami ceramicznymi lub metalowymi płytkami z okapami uniesionymi lekko do góry w bardzo wyrafinowany sposób. W nowoczesnej architekturze japońskiej dominuje minimalizm i duża atencja względem detali i metody wykonania. To właśnie te cechy czyli precyzja, zamiłowanie do szczegółów i upraszczanie formy powinniśmy przeszczepić do naszej europejskiej kultury.

Podobne wpisy: